4 Niedziela Adwentu - 23.12.2018

1. Jutro w Wigilię Msza św. o godz. 7.00. Nie będzie Mszy św. Wieczornej.

2. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z poniedziałku na wtorek 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg świętego Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

3. Dzień 25 grudnia – Uroczystość Bożego Narodzenia – to zarazem Święto patronalne Zgromadzenia Salwatorianów. Dziękujemy w tym dniu dobremu Bogu za Zgromadzenie Salwatorianów i prosimy o Boże błogosławieństwo w posłudze ludowi Bożemu oraz prosimy o nowe powołania. Msze święte w I i II dzień Bożego Narodzenia będą odprawiane według porządku niedzielnego.

4. Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy od środy 2 stycznia 2019 r. Szczegółowy plan został wywieszony w gablocie parafialnej i opublikowany na stronie internetowej naszej parafii, jest także dostępny w biuletynie Echo Bazyliki. Woda poświęcona do zabrania znajduje się przy zakrystii.

5. Poświęcone opłatki na stół wigilijny i świece Caritas są do nabycia w zakrystii.

6. Składamy serdeczne podziękowanie panom z Apostolstwa Modlitwy za wszelkie prace wykonane w ostatnim czasie przy kościele i przy budowie szopek.

7. W poniedziałek 31 grudnia podczas specjalnego nabożeństwa dziękczynno-przebłagalnego w naszym kościele, które będziemy celebrowali o godzinie 17.00 podziękujemy Bogu – Dobremu Ojcu w Niebie za miniony czas, za dobro, któregośmy w tym czasie doznali. Przeprosimy za wszelkie błędy i odejścia od miłości. Będziemy również prosić o dalsze błogosławieństwo dla nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny. Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” podczas tego nabożeństwa będzie można uzyskać odpust zupełny.

8. 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2019. Tego dnia w szczególny sposób będziemy modlili się o pokój na świecie. Porządek Mszy Świętych w naszym kościele jak w każdy dzień świąteczny.

9. 6 stycznia 2019 spotkanie opłatkowe dla grup apostolskich naszej parafii, Rady Parafialnej oraz Służby Liturgicznej o godz. 14.00. Rozpoczęcie Mszą św.

10. 6 stycznia podczas wszystkich Mszy Świętych pobłogosławimy kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ten znak (C+ M + B 2019) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju. Po każdej Mszy św., po błogosławieństwie, można będzie podejść przed ołtarz i zabrać poświęconą kredę oraz mirrę. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone są na misje. Do puszek przed kościołem również zbierane będą ofiary na misje i Wolontariat Misyjny Salwator. Chcemy wspomóc misje w Albanii. Nasza bazylika jest kościołem patronackim dla parafii w Bilaj w Albanii. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki, modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i misyjne.

11. Serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę i złożone ofiary. Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli dzieło pomocy świątecznej dla ubogich i rodzin wielodzietnych z naszej parafii. Bóg zapłać za ofiary pieniężne, bony na ogólną sumę 4500 zł. oraz paczki dla 55 dzieci i potrzebujących zrobione przez wiernych w ramach tzw. akcji „Dzieciątko za Paczkę" Bóg zapłać.