Dziękowaliśmy Bogu i Helence

500 500 crop czuwanie trzebinia helenka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panu Bogu za dar jej pięknego życia i powołania… Jej za to, że była blisko Jezusa i Nim się dzieliła… „Dziękujemy!” To słowo było najczęściej powtarzanym w czasie modlitewnego czuwania przy trumnie Śp. Heleny Kmieć, które miało miejsce w sobotni wieczór, dnia 18 lutego br., w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

Rozpoczęła je uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bpa Jana Zająca z Krakowa, który jednocześnie należy do rodziny zamordowanej wolontariuszki.

W słowie wstępnym, dyrektor salwatoriańskiego Wolontariatu Misyjnego Salvator ks. Mirosław Stanek zaznaczył, że dziękczynienie jest pierwszym celem tego spotkania.

Przełożony Prowincji Polskiej Salwatorianów ks. Piotr Filas wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym również użył słowa „dziękujemy”, aby zauważyć i docenić to, co Bóg ofiarował nam, przez obecność Helenki. Podziękował za jej „odwagę, dynamikę, niezmordowanie, kiedy trzeba było służyć Bogu i ludziom, za pokój i radość, które siała tam, gdzie się pojawiała, że talentów, które otrzymała nie zatrzymała tylko dla siebie, za śpiew, którym chwaliła Boga i dzięki temu innych do Niego prowadziła”.

Zaznaczył, że w stu procentach wypełniła ona zachętę, która towarzyszy salwatoriańskim wolontariuszom misyjnym; „Ufam, że Bóg do czegoś cię Helenko, tej smutnej, zalanej krwią nocy, potrzebował. Patrząc na trumnę, w której spoczywasz, mam przed oczami to słynne zdjęcie, które obiegło cały świat. I taką chciałbym Cię zapamiętać: uśmiechniętą, z gitarą w ręku, z salwatoriańskim logo wolontariatu i hasłem: PODEJMIJ WYZWANIE. Hasłem, które doprowadziło Cię do Boga, i które zrealizowałaś w stu procentach”.

Mszę św. koncelebrowało niemal pięćdziesięciu kapłanów. Obecni byli również bracia zakonni, siostry oraz alumni salwatoriańskiego seminarium duchownego. Oczywistą stała się obecność rodziców i siostry Śp. Heleny oraz jej przyjaciół. Licznie zgromadzili się salwatoriańscy wolontariusze misyjni, którzy w ten weekend uczestniczą w ogólnopolskim spotkaniu i którzy zadbali o wyjątkową oprawę liturgii.

Po Eucharystii odbyło się krótkie czuwanie modlitewne, którego głównym elementem były piosenki religijne, będące dla Helenki sposobem na modlitwę, często właśnie w Trzebini, w małej kapliczce siedziby wolontariatu. Czuwanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

W niedzielę 19 lutego o godz. 15.00, w parafii pw. św. Barbary, odbędą się uroczystości pogrzebowe i ostatnie pożegnanie, po którym ciało śp. Heleny zostanie pochowane na miejscowym cmentarzu.