Komunikat dla wiernych

koronawirus model 505x321

W związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych, w kościołach obowiązują następujące zasady:

1. w świątyni, również podczas nabożeństw i Mszy św., jednorazowo może przebywać nie więcej niż 50 osób;

2. przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy; w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie, ułożone jedna na drugiej i spożyć Ciało Pańskie przed kapłanem;

3. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;

4. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego;

5. należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie;

6. rezygnujemy z korzystania z kropielnic z wodą święconą;

7. w kolejkach do spowiedzi, w czasie i poza liturgią, należy zachować bezpieczną odległość, co najmniej 1,5 m;

Biskupi diecezjalni udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Osoby, które z niej korzystają, proszone są o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła i uczestnictwo w liturgii za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu, w rzeczywistym czasie ich sprawowania.

Kapłani w dalszym ciągu, w koniecznych przypadkach, będą służyć osobom chorym i potrzebującym, z zachowaniem przepisów ogłoszonego stanu epidemii.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują: lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii.